Otojen Training

Ana Sayfa »  Diğer Çalışmalar »  Otojen Training

otejen-traning(Yunanca”autogen” = kendini ve genos = oluşturmak) oto telkin tabanlı rahatlama tekniğidir.

Bu teknik Berlin’li psikiyatrist Johannes Heinrich Schultz tarafından 1926 yılında hipnozdan yararlanarak geliştirilmiş, 1932 yılında da kitap olarak yayınlanmıştır. Bir nevi kendi kendine hipnoz olan Otojen Training, bugün özellikle almanca konuşulan ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Hintlilerin Yogası, Japonların Zen Meditasyonu gibi rahatlama ve kendi vücudunu yönetme teknikleri, eski çağlardan beri bilinmektedir. Ancak bu öğretilerin dünya görüşünü bu metottan tamamen ayrı tutmak etkisini kaybettirir. 19. Yüzyılın sonunda Teozofi Derneği Adyar tarafından otojen training e büyük ölçüde benzeyen ezoterik gevşeme egzersizleri yapılmıştır. Johannes Heinrich Schultz otojen training ile kültürel çevre ve dünya görüşlerinden bağımsız olarak uygulanabilecek bir teknik geliştirmiştir. Kendisi bu tekniği geliştirmeden önce uzun süre Berlin Hipnoz Kliniği’nde çalışmıştır. Bu tecrübelerini de kullanarak Birinci Dünya savaşı öncesi bu konuda çalışmaya başlamıştır. Bu çalışmaların temeli, insanların çoğunun tek başına ve hayal güçlerini kullanarak derin gevşeyebilmelerine dayanmaktadır. Böylece örneğin kollarının sıcak olduğunu hayal eden insanların vücut ısıları ölçüldüğünde, gerçekten de ısının yükselmiş olduğu ölçülmüştür. Bunun nedeni de kan deveranının artmasındandır.

J. H. Schultz’un geçmişten gelen bu metodu esas alınarak, zaman içersinde ortaya çıkan yeni bulgularla geliştirilmiştir. Aslında Otojen Training psikoterapi tedaviler için ortaya çıkmış ve geliştirilmiş olsa da bugün sağlıklı insanlar için de kullanılmaktadır. Bu tarzda yapılan kendi kendine hipnoz ile normal durumda iken etki edemeyeceğimiz otonom sinir sisteminin parçalarını çalıştırırız.

Bu da solunum, kan dolaşımı, metabolizma, ısı ve su dengesini düzenler.

Kullanım Alanları:

 • Genel yaşam kalitesinin arttırılması,
 • Sportif performansın arttırılması
 • Yönetim verimliliğinin öğrenilmesi ve arttırılması
 • Stresin azaltılmasıdır.

Kendi isteğimizle yaptığımız bu etki de kas ve damarlarımızın rahatlaması yoluyla stresimizin azalmasını sağlar.

Stresin azalması rahatlamamızı sağlar ve Stres kaynaklı sağlık sorunlarına karşı korunmamızı arttırır (içsel gerginlik, huzursuzluk, sinirlilik, konsantrasyon eksikliği, ciddi hastalıkların habercisi olarak uyku bozuklukları).

Otojen Training genellikle 6 ila 12 kişilik gruplarla 6 hafta üst üste bir saat süren çalışmalar şeklinde yapılır.

Önemli Uyarı: Otojen Training çalışması tıbbi tedavi yerine geçmez. Sağlık sorunlarınız için lütfen doktorunuza başvurunuz!

facebooktwittergoogle_pluslinkedin

2 Yorumlar Var:

 1. Yücel Karacalar says:

  Merhaba Otojen Gevşeme tekniklerini öğrenmek istiyorum ücret olarak ne kadar ödemem gerekli cevaplarsanız sevinirim iyi çalışmalar.

  • admin says:

   Merhabalar, şu anda oluşturulmuş bir grup yok.
   Grup fiyatlarımız en az 6 kişilik grup olmak kaydıyla, 6 haftalık paket kişi başı 500 TL.dir. Ama yine de tek başıma yapmak isterim derseniz 6 hafta düzenli olarak 45 dakikalık çalışma yapmamız gerekir. Fiyat için e-mailleşelim. E-mailim deniz@denizyeker.com. Umarım cevabım yeterli olmuştur. Sevgilerimle

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>