1-BLOG RESİM

Kuvvet uygulandığında bazı cisimlerin şekilleri değişir, uygulanan kuvvet ortadan kalktığında ise bu cisimler ilk şekillerine geri döner. Örneğin, çorap gibi bazı giysiler esnektir. Onları, giyebilmek için gereriz. Çıkardığımızda ise bu giysiler, ilk şekillerine döner. Veya ok atmak için kullanılan yay da esnektir, oku attıktan sonra yay yine eski halini alır. Eğer kuvvet ortadan kalktığında cisimler eski halini almıyorsa, laçka oldu veya bozuldu deriz.

Esnek cisimlerle ilgili örnekleri çoğaltabiliriz, ama konumuz insan, insanın yaşamında esnek olabilmesi ve esnek düşünebilmesi, bir başka deyişle değişen şartlar karşısında kırılıp yok olmak yerine, bunlara uyum gösterebilmesidir.

Esnek olmak, aslında hayatta olumlu ve ılımlı olabilmektir. Değişen şartlar karşısında uyum sağlayabilmek ve farklı bakış açısından görebilmektir. Yaşamımızı kesin ve değişmez kurallarla sınırlamamaktır.

Tabii ki her birimizinn hayata karşı bir duruşu olmalıdır, ama bu duruşa esneklik payı verebilmeliyiz. Şartlar değiştiğinde, durup bekleyebilmeli veya gerekiyorsa yolumuzu değiştirebilmeliyiz. Ancak esnek olmakla ödün vermeyi de ayırt etmeliyiz. Çünkü esnek olmak demek, belirlemiş olduğumuz büyük resimden vazgeçmek değil, ona giden yolları zaman zaman değiştirerek, o büyük resme yine de yürüyebilmektir.

Kısacası esneklik insanların yaptıkları hatalarına karşı hoşgörülü olabilmek ve yapılan bazı küçük hataları gözümüzde büyütmemek demektir.

Her hafta olduğu gibi sizlerle yine konuya güzel bir örnek olduğunu düşündüğüm National Geographic’ten aldığım ‘’ Kartallar ve İnsanlar ‘’ konulu yazıyı paylaşmak istiyorum:

“Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır.70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşındayken çok ciddi ve zor bir karar vermek zorundadır. Kartalın yaşı 40′a vardığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. Gagası uzar ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır. Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır. Dolayısıyla kartal burada iki seçimden birini yapmak zorundadır: – Ya ölümü seçecektir, – Ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir.

Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürecektir. Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde, yuvasında kalır. Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar.

En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.

Kendi yaşamımızda sık sık bir yeniden doğuş süreci yaşamak zorunda kalırız.

Zafer uçuşunu sürdürmek için, bize acı veren eski alışkanlıklarımızdan, geleneklerimizden ve anılarımızdan kurtulmak zorundayız.

Ancak geçmişin gereksiz safrasından kurtulduğumuzda, deneyimlerimizin yeniden doğuşumuzun getireceği olağanüstü sonuçlarından tam olarak yararlanabiliriz.“ ALINTI

Bu yazıda aslında yeniden doğuş süreci, esnekliğin kaybedilmiş olması nedeniyle gerekiyor ve yeniden kazanıldığı takdirde hayatın kaliteli bir şekilde devam edeceğini ifade ediyor.

Herkese hayatının her döneminde esnek olabileceği, mutlu ve huzurlu bir hafta dilerim,

sevgilerimle…

facebooktwittergoogle_pluslinkedin

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>