Renkler, Notalar ve Çakralar

Ana Sayfa »  Renkler »  Renkler, Notalar ve Çakralar

1.RENKLER ve NOTALAR

Renkler ve Notalar birbiriyle ilişkili olduğu gibi, çakralarla da ilişkilidir.

cakra1

Renkler ve Notalar
Orta ton olan renkler aynı piyanonun 4. Gamındaki notalar gibi ortada olan renklerdir. Renklerin içine yaklaşık yüzde 25 oranında ışık girdiğinde renklere bu oranda beyaz kattığımızı düşünebiliriz. Hal bu olunca notalarda bu renkler 5. Gam da ki notalar gibi olur.
Yüzde 50 Oranında ışık kattığımızda renkler piyanonun 6. Gamında yer alan notalar gibi olur, yüzde 75’te ise 7. Gamdaki gibi olur. Bu oran yüzde yüz olduğunda artık renk beyaz veya sadece ışık olmuştur ve rengi göremeyiz.

cakra2

Koyuya doğru yani kalın seslere doğru da aynı mantıkla hareket edebiliriz.

cakra3

Renklerin içinde bulunan ışığı tamamen çektiğimizde, yani sıfır ışık olduğunda renkleri artık hiçbir şekilde göremeyiz. Rengin içinde en azından yüzde 5 oranında ışık olduğunda hemen hemen tüm renkleri bizim “siyah” adı verdiğimiz şekilde görebiliriz.
Gökkuşağı renkleri için geçerli olan bu kural mercan, altın, zeytin yeşili, turkuaz ve magenta için de geçerlidir.
Gökkuşağında veya çakralarımızda bulunan 7 ana rengin tonlarını notaları baz alarak değerlendirdikten sonra çakralarımızla da bağlantılı olduğu için, ana çakralara denk gelen ve ana çakraların aralarında bulunan renklere tek tek değinmek istiyorum.

2. RENKLER ve ÇAKRALAR
Bir çok kitapta da yer aldığı gibi çakra aslında Sanskritçe (eski bir Hint dili) bir kelime olup dönüş, tekerlek veya dönen tekerlekler, ya da Türkçede bunu en güzel şekilde ifade edebileceğimiz “çark” anlamına geliyor.
Buradan da anlaşılacağı üzere çakralar vücudumuzun dönen enerji merkezleridir. Bu merkezler aracılığı ile yaşam enerjisi almaktayız. Çakralarımız yaşadığımız sürece hiçbir zaman tamamen kapanmazlar, yaşamımızdaki koşullara bağlı olarak dönme hızı yavaşlar veya artar, yani dengesi bozulur. Çakralarımız olması gerektiği gibi döndüğünde, çalıştığında sağlıklı bir insan oluruz.
Güçlü elektrik akımı olan çakralarımızın her biri farklı renklere, notalara, hormon salgılayan bezlere ve organlara denk gelmektedir.
Çakralarla ilgili detayları yazmaya başlamadan önce, konuyu bilmeyenler olabileceğini düşünerek insan vücudu üzerinde çakraların yerlerine aşağıdaki resim ile dikkat çekmek istiyorum.
Burada gösterilenler ana çakralar olup, bunların yanı sıra ara çakralar, yan çakralar ve fiziksel vücudumuzu aşan diğer çakralar da mevcuttur. Fiziksel vücudumuzu aşan çakralara örnek olarak da resimde 8. Çakramız olan ve Ruh Yıldızı olarak adlandırdığımız çakraya işaret etmeyi uygun gördüm.

cakra4

Ana Çakralar

Ana Çakraları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

1. Kök Çakra:
Kuyruksokumunda, üreme organları ve makat arasında bulunur; dünyadan bedenimize enerjinin girdiği kapıdır, bizi dünyaya bağlar ve maddi alem ile ilişkimizi belirler. Dengeli çalışmasının göstergesi bedensel sağlık, güvenlik duygusu ve yaşama sevinci olmasıdır.
Renk: Kırmızı
Nota: Do

2. Hara (Sakral) Çakrası:
Göbeğin alt kısmında bulunur, cinsellikle ilgilidir. Dengeli çalışmasının göstergesi duyumsal yoğunluk, cinsel doyum ve değişimi kabul edebilmektir.
Renk: Oranj
Nota: Re

3. Karın Çakrası (Solar Pleksus):
Göbeğin iki parmak üstündedir; irade, kişisel güç ve otonomi prensiplerinin merkezidir. Dengeli çalışmasının göstergesi verimli, enerjik, çabuk karar verebilme ve gücünü baskıcı olmadan kullanabilmektir.
Renk: Sarı
Nota: Mi

4. Kalp Çakrası:
Gövdenin ortasında, kalp dolaylarındadır; sevgi merkezidir. Dengeli çalışmasının göstergesi sevgi, şefkat, empati, barış ve güçlü adalet anlayışı olmasıdır.
Renk: Yeşil
Nota: Fa

5. Boğaz Çakrası:
Boğazın ortasındadır; ifade ve sanatsal yaratıcılık merkezidir. Dengeli çalışmasının göstergesi akıcı anlatım, etkileyici ve dokunaklı konuşmadır.
Renk: Mavi
Nota: Sol

6. Alın Çakrası (3. Göz):
Alnın gerisinde, iki kaşın ortasında, burun kökündedir; hem fiziksel hem de sezgisel olarak görebilme ile ilgilidir. Dengeli çalışmasının göstergesi zeka, üstün sezgiler, duru görü, altıncı hissin olmasıdır.
Renk: İndigo (civit rengi, saks mavi)
Nota: La

7. Taç Çakrası:
Kafatasının en üst noktasındadır, saf farkındalık ve bilinç seviyesi ile ilgilidir.
Renk: Mor
Nota: Si

8. Ruh Yıldızı:
Başımızın 1 metre kadar üzerinde yer alır
Renk: Magenta. Buna görünmeyen renk de denir, çünkü kırmızı ve morun karıştığı yerde oluşur. Gökkuşağı kırmızı ile başlayıp, mor ile biter, bu nedenle görünmez renktir.
Nota: Do ve Si birlikte

facebooktwittergoogle_pluslinkedin

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>